Technology Tips & Tricks

के रातभरी मोबाईल चार्ज गर्नु उपयुक्त हुन्छ?

रातभरी मोबाईल चार्ज गर्दा कतै ब्याट्री बिग्रिने त होईन भनेर पक्कै पनि तपाईँले कैले न कैले सोचेको वा सुनेको हुनुपर्छ। हामी सबैलाई विहान उठ्ने वित्तिकै मोबाईल फूल चार्ज भको हेर्न मन लाग्छ तर रातभरी मोबाईल चार्ज गर्दा ब्याट्रीको आयु घट्ने डरले कतिपयले मन भई भई पनि राती चार्ज गर्दैनम्। गरेपनि ब्याट्री ओभरचार्ज हुने डरले राती आदा निन्द्रोमा चार्जर डिस्कनेक्ट गर्छम्। सत्य के हो त हेरम्।

 

आधुनिक स्मार्टफोन तथा ट्याब्लेटहरुमा प्रयोग हुने ब्याट्री लिथियम-आयन ब्याट्री हो। त्यस भित्र एक प्रकारको सर्किट (circuit) हुन्छ जसले ब्याट्री फूल चार्ज भएपछि आफै पावर बन्द गर्दिन्छ। तपाईँहरूले नी याद गर्नु भको होला मोबाईल चार्ज गर्दा पहिले लगभग ८०% सम्म चार्ज एकदम छिटो हुन्छ भने पछि ढिलो हुन्छ, यो त्यहीँ स्मार्ट सर्किटको कारणले गर्दा थप चार्ज हुन नदेको हो। यसरी तपाईँले जतिबेर फोन चार्जमा राखेपनि ब्याट्री कहिले ओभरचार्ज हुन्न।

अब तपाईँलाई प्रष्ट थाहा भयो यो बारे। आफ्ना साथीभाईलाई नी स्यर गर्नुहोस्। अब विना चिन्ता रातभरी फोन चार्जमा राखी आनन्दले सुत्नुहोस्।

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *